Vyrábíš si elektřinu, zaplať. V solární novele je chyba

21.08.2013 18:08

Praha - Do novely, kterou rozpuštěná Poslanecká sněmovna na poslední chvíli změnila zákon o podporovaných zdrojích energie, se dostalo pravidlo nepříjemné pro ty, kteří ze slunce vyrábějí elektřinu pro vlastní potřebu.

Pravidlo se bude týkat i výrobců, kteří nový „čistý" zdroj zapojí po 1. lednu 2014 a nebudou mít nárok na dosavadní státní podporu. Příkladem výrobce, který od státu nedostane ani korunu, ale který bude muset naopak odvádět nové poplatky, je například majitel rodinného domu, který v příštím roce instaluje na střechu solární panely na ohřívání vody.

"Ale nejde jen o ně. Platit budou i podnikatelé, kteří si pořídí kogenerační jednotku. V takovém případě už půjde o miliony korun," upozorňuje senátor Tomáš Jirsa (ODS), bývalý energetik, který novelu zákona zkoumal před jejím projednáváním v Senátu.

Více...

 

Myslet si, že jde zase jen o chybu,to může jen blázen. Obzvlášť, když už před projednáváním na toto bylo upozorněno. To tu už jednou bylo. Zajímavý je i nárust poplatku z 7,56 Kč za MWh -viz p.Vitásková na 495 Kč za MWh .

Prozatím toto opatření, které v podstě zdaňuje slunce, nezasáhne výrobu tepla, tedy ani termodynamické solární systémy. A jestliže je známo, že fotovoltaická elektrárna o výkonu 5 kWp vyrobí za rok 4500 kWh - víc slunce nesvítí, a i malá termodynamická jednotka TERMBOX je schopna vyrobit přes 5000 kWh - pokud je dokážete spotřebovat -viz článek, je celkem jasné do čeho investovat. A to ještě investice bude podstatně nižší.