Termodynamický systém pracuje jinak

09.04.2011 22:48

 

 Je potřeba si uvědomit, že termodynamický systém pracuje jinak než klasické solární kolektory. Stejné je to, že každá „černá plocha“, tedy absorbér solárního panelu zachycuje solární záření a to se přenáší „někam“ – proto jde o solární zařízení.  Protože u termodynamického systému jde o spojení solárního panelu a tepelného čerpadla (tč), je rozdíl kam se teplo z panelu přenáší.

Podívejme se na náš systém termodynamický systém z druhé strany. Každé tepelné čerpadlo dává o to větší výkon a má lepší COP (poměr výkon/příkon), čím je teplota na vstupu vyšší. A ty rozdíly nejsou malé, vezměte jakoukoli dokumentaci k tč a rozdíl hodnot při A2/W35 a A7/W35 bude při rozdílu pouhých 5°C na vstupu docela velký. A teď si zkuste z vlastní praxe představit o kolik °C zvýší teplotu solární panel na slunci a co to asi udělá s hodnotami, pokud takto ohřátou teplonosnou látku přeneseme do tč.

 

U termodynamického systému je totiž právě na vstupu do tč napojen termodynamický panel, který stejně jako klasické kolektory absorbuje teplo do teplonosné látky.

 

 

výstup z panelu

odpařená teplonosná látka
t > -5°C

 

vstup do panelu

kapičky teplonosné látky
t až -15°C

Termodynamický panel