Ministerstvo životního prostředí vědomě připravuje zmetek

31.05.2013 16:52

Kdo si přečetl něco o termodynamickém solárním systému ví, že klasické solární systémy jsou jím v mnoha ohledech překonány. Normálně myslící člověk by si také asi řekl, že když v programu Zelená úsporám II mají být podporovány klasické solární systémy a tepelná čerpadla, proč by stejnou podporu neměl mít i tento moderní a velmi úsporný systém, který navíc z obou dotovaných vychází. Protože na mé dotazy žádné odpovědi nedošly, obrátil se na MŽP známý. Odpověď, s jeho svolením, je zde:

odpovídám na Váš email, ve kterém se dotazujete, zda bude v rámci programu Nová zelená úsporám podporována instalace termodynamických solárních systémů. 

Bohužel, tato zařízení není možné do programu zařadit, a to především z toho důvodu, že pro ně v současné době neexistují žádné harmonizované technické normy, podle kterých by bylo možné stanovit a jasně definovat kritéria pro jejich posuzování. 

S pozdravem 

Ing. Eva Klečáková
samostatné oddělení podpory metodiky programu Zelená úsporám 2
Ministerstvo životního prostředí
Vršovická 65, Praha 10, 100 10
E-mail: Eva.Klecakova@mzp.cz
Tel: +420-2-6712-2114, Fax: +420-2-6712-6098 

Je-li tedy něco nové, nemůže být podporováno bez ohledu na přínos. Informace přitom MŽP má již zhruba dva roky. 

Myslím si, že ministerstvo tím, že termodynamický solární systém nezařadí do programu Zelená úsporám II vědomě poruší pravidla rovných podmínek v hospodářské soutěži.

Má někdo nápad, jak se s tímto postupem vypořádat? Na úplatky nemyslím.

 

Mohlo by vás zajímat porovnání termického, termodynamického a fotovoltaického systému.