Kolik energie je k dispozici zdarrna?

01.05.2008 08:00

 

Pokud Vám v některý letní den bylo horko, je to důkaz, že na Vás, Vaše auto, zahradu, vodní plochu, dům, atd. dopadá sluneční energie. Za tuto energii jste ale nikomu nic platit nemuseli, na rozdíl od energie elektrické, nebo tepelné. Této čisté sluneční energie je pořád dost a tak do budoucna zůstane její cena stejná.

 

1 kWh = 0 Kč

 

Víte, kolik těch kWh dopadá třeba jen na střechu domu, kde bydlíte, nebo kde pracujete?

V našich zeměpisných šířkách to je v kolem 1000 kWh na 1 metrza rok, přestože někdy svítí víc a někdy „nesvítí“. Pro porovnání – běžný boiler má příkon 1,8-2 kW, takže poběží-li 6hod denně, je to za rok 4 400 kWh ,  o  topení, svícení, vaření, chlazení, praní ani nemluvím. Máte představu, kolik za tyto položky dnes platíte? Hezkých pár tisíc. Možná jen tušíte, že ceny dodávaných energií rostou a růst budou i nadále. Řekněte, zda by se pro ušetření těchto peněz  nenašla plocha s orientací na jih , jihozápad nebo jihovýchod. Zvláště když si uvědomíte, že každý metr2  představuje za rok asi 100 m3 zemního plynu, který je Vám navíc snadno dostupný.

 

O využití sluneční energie jste již asi slyšeli v tom smyslu, že je to drahé.

Já si dovoluji tvrdit, že je to zadarmo. Nevěříte? Spočítejte si, kolik zaplatíte třeba jen za ohřev TUV za deset roků jen při současných cenách. Je to hodně, ale se zárukou vím, že to je víc než pořízení kvalitního, automatického, bezúdržbového solárního systému na který dostanete státní dotaci. Návratnost celého takového systému je zpravidla menší než 7 roků.  Představte si půjčku, kterou splácíte z toho, co Vám sluníčko ušetří. Přibližně 7 roků budete platit stejně jako dnes – bez ohledu na růst cen, a pak Vám účet za ohřev TUV klesne víc než o 50%. Zkuste si představit, kolik to je za 36 roků (zatím ověřená životnost kolektorů Thermosolar TS). A to se zatím bavíme jen o ohřevu vody a nezmínili jsme tepelná čerpadla na vytápění. Vše lze využívat i v panelových domech, školách, nemocnicích, apod. Velikost systému není na závadu, spíš naopak cena vychází mnohem příznivěji .

 

 

Předešlý odstavec byl napsán před několika roky a je tu ponechán pro dokreslení. Vývoj se ale nezastavil, dnes je možné to, co dříve bylo nepředstavitelné. Jsem rád, že můžeme i zájemcům v ČR a SR nabídnout snížení spotřeby a tím i nákladů k ohřevu vody až o 90% a nabídnout celou řadu výhod, dříve nemyslitelných u předešlých systémům. Termodynamický systém tak začíná novou éru ve využívání obnovitelné energie a přináší uživatelům obrovské úspory při zachování maximálního pohodlí a také často diskutovaný parametr cena/výkon je pro vás ještě příznivější.

Video - EnergyPanel (8,52¨)

 

 

Pokud jste dočetli až sem, asi nevylučujete, že na tom něco bude.

Jsme tu od toho, abychom Vám nebo Vašim známým pomohli s návrhem, realizací i servisem zařízení na využití obnovitelných zdrojů energie.     

 

Vy víte, co my nevíme a naopak. Pojďme se DOMLUVIT a spolupracovat.