Jaké solární panely zvolit ?

13.07.2008 17:15

 Vakuové trubicové nebo deskové absorpční, které jsou lepší ?


Přestože se montují stovky panelů, řada lidí nemá dosud jasno, jaký typ solárních termických panelů zvolit. Na tuto otázku již několik let je odpověď známa a je jen na Vás, do jaké míry ji posoudíte jako nestrannou.

 Více o této problematice zde  

 

To je otázka kterou jsme si kladli v roce 2008. Následně, v roce 2011 se lidé ptají

Je lepší ohřev TUV tepelným čerpadlem nebo solárními panely ?

Správná otázka, protože každý systém má své výhody. Někdo si tedy řekl, že bude dobré obojí kombinovat a získat obojí výhody. Do nádrží vyhřívaných tč se přidal výměník a napojil solární okruh, doporučuje například Stiebel Eltron. Protože jde o dva kompletní systémy, je realizace nákladná. I proto přišla na řadu další možnost spojit oba okruhy do jednoho, má to výhody obou systémů a navíc je to jednodušší a levnější než dva okruhy.
Použitím termodynamického solárního systému došlo navíc ke změně tepelného pracovního režimu v pamelu. Všichni víme, že čím je absorpční plocha teplejší, tím jsou tepelné ztráty vyšší - proto se vymyslela izolace vakuem. To samé ale platí i obráceně, když teplotu panelu snížíme, poklesnou ztráty. Bude- li panel stejně teplý jako okolní prostředí, ztráty budou 0, jaké ztráty tedy budou pokud panel bude ještě chladnější? Tím také byla vyřešena otázka zda jsou lepší kolektory deskové nebo vakuové. Proto se v základní sestavě používá tzv. EnergyPanel (bez izolace) napojený na některou jednotku ThermBoil.

Je možné docílit ještě vyšší tepelný výkon u solárních panelů?

Dnes již je možné tam kde je to vhodné používat také jednotku ThermBoil FX ve spojení s klasickým solárním okruhem s deskovými panely. Tato jednotka se nechá i do stávajících okruhů doinstalovat. To má ale smysl vzhledem k investici tam, kde je možnost velký výkon využít.

ThermBoil FX – laicky co tedy umí?