Dotační program na podporu zateplování rodinných domů Nová zelená úsporám opět v nejistotě

09.05.2013 14:32

 

Díky nízké ceně povolenek je dotační program na podporu zateplování rodinných domů Nová zelená úsporám opět v nejistotě

7.5.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer


Evropský systém emisních povolenek EU-ETS, který měl celému světu sloužit jako vzor pro boj s klimatickými změnami a podpory obnovitelných zdrojů energie se stává nefunkční. Idea celého systému byla taková, že každý podnik, vypouštějící do ovzduší oxid uhličitý, bude muset mít na dané množství oxidu emisní povolenky a jelikož tyto povolenky budou dostatečně drahé, donutí to podniky investovat do šetrných technologií.

Na začátku spuštění se cena jedné povolenky opravňující svého majitele vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého pohybovala v rozmezí 20-30 euro. Zásadní okamžik pro celý systém ovšem nastal s příchodem krize, kdy mnoho podniků bylo nuceno omezit výrobu a zbylo jim mnoho nevyužitých povolenek. To na trhu způsobilo situaci, kdy se ceny povolenek rapidně propadly a přestaly plnit svoji funkci, tedy nutit podniky k investicím do šetrných zdrojů. Z toho důvodu měl Evropský parlament na programu 16. dubna návrh na stažení 900 milionů emisních povolenek. Pokud by tento návrh prošel, znamenalo by to opětovné uvedení celého systému do provozu, jelikož by cena zbylých povolenek stoupla. Evropský parlament návrh zamítl a cena jedné povolenky se dostala na historické minimum 2,63 euro za kus.

Pro České stavebnictví to v podstatě znamená, že plány ministerstva životního prostředí na podporu programu Nová zelená úsporám v letech 2013 až 2020 ve výši 27 miliard jsou značně nereálné, jelikož tento program měl být z většiny financován prodejem emisních povolenek. Zásadní doba nastane v srpnu tohoto roku, kdy mnoho majitelů rodinných domů, kteří při zateplování počítali s dotací, budou opět v nejistotě čekat, zda jim slibovaná podpora bude vyplacena, o dotaci je přitom možné žádat u zateplení rodinného domu realizovaného již od ledna tohoto roku.

Zdroj: Stavební společnost Envisto, realizující pasivní domy na klíč, více na https://envisto.cz/pasivni-domy